Mardin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Yerel Etkinlikler

Etkinlik Adı:

3. Mardin Uluslararası Gençlik ve Çocuk Tiyatroları Festivali

Tarihi:

11-18 Kasım 2011 / (Kasım 2012)

Niteliği (Ulusal/Uluslararası):

Uluslararası

Kaç Yıldan Beri Düzenlendiği:

2009’den beri

Düzenleyen Kuruluş:

Mardin Valiliği

Adres:

Hükümet Konağı Valilik Festival Ofisi 2. Kat

Yenişehir/Mardin

Telefon:

 0530 349 45 00

Faks:

0482 212 32 32

E-Posta Adresi

 bilgi1@tiyatro.com

Yurtdışından Katılımcı Ülke ve Kişi Sayısı:

9 ülke 54 kişi

Etkinliğin Konusu ve Amacı:

Tiyatro Sanatının; geliştirici, değiştirici, esnekleştirici ve yenileyici gücünü aşılayabilmek.

 Tiyatro Sanatıyla buluşan, değişik sosyal ve kültürel bakış açılarına sahip genç insanlar arasında bilgi ve deneyim alışverişi sağlama ve etkili bir paylaşım süreci yaratabilme.

Mardin’in kültür turizmi cazibe merkezi olma hedefini güçlendirerek kültürel aktivitelerin çeşitlenmesine ve bu şehrin hak ettiği özene ve güzelliklere kavuşmasına katkıda bulunabilmek.

 

 

Gerçekleştirilecek Aktiviteler:

10 Atölye, 14 Oyun(her oyun 2+6+8 vb. farklı sayılarda 7 noktada gerçekleştirilecektir). 1 Söyleşi ve 1Panel  toplam 64 etkinlik.
Etkinlik Adı:

SineMardin Uluslar arası Mardin Film Festivali

Tarihi:

8-14  Haziran 2012

Niteliği (Ulusal/Uluslararası):

Uluslararası

Kaç Yıldan Beri Düzenlendiği:

2006’den beri

Düzenleyen Kuruluş:

ProCon Danışmanlık, Mardin Film Ofisi Derneği

Adres:

Boğaz Sk. No:5/13 Gaziosman Paşa Ankara

Telefon:

0532 284 86 72, 0482 212 21 26

Faks:

0482 212 21 26

E-Posta Adresi

zihni.tumer@mardinfilmofisi.org

Yurtdışından Katılımcı Ülke ve Kişi Sayısı:

5 ülke – 160 kişi

Etkinliğin Konusu ve Amacı:

Mardin’in sinemayla alakalı alt yapısının ulusal ve uluslar arası boyutta tanıtılması ve kültür turizminin geliştirilmesine katkıda bulunmak.

Gerçekleştirilecek Aktiviteler:

Ulusal ve uluslar arası kısa ve belgesel kategoride ödüllü yarışma, film gösterimleri, atölye çalışmaları, seminer ve konferanslar.SİNEMARDİN BAŞLIYOR

Bu seneki teması ʻSokakʼ olan Türkiyeʼnin senaryo kimliği taşıyan tek film festivali SineMardin, 8-15 Haziran 2012 tarihleri arasında sinemaseverlerle buluşacak. Temel amacı Mardin’in sinemayla alakalı altyapısının ulusal ve uluslararası ölçekte tanıtılması ve genç sinemaya destek vermek olan olan SineMardin, bu sene birçok ilke imza atacak.

Bu seneki teması ʻsokakʼ olan SineMardin, birçok ünlü yönetmenin ödüllü filmlerini Mardin’li sinemaseverlerin beğenisine sunacak. ʻGezici Çocuk Filmleriʼ ile Mardin ve ilçelerini gezerken, atölye ve seminer programlarıyla dolu dolu bir sinema şöleni gerçekleştirecek.

8-15 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek olan 7.SineMardin Uluslararası Mardin Film Festivaliʼnin en büyük özelliği ise ilk kez yarışmalı iki bölümü Mardin’li sinemaseverlerin beğenisine sunacak olması.Kısa ve Belgesel kategorilerinde yarışacak olan filmler yine Mardin’li sinemaseverler tarafından oylanacak.

7. SineMardin ilk uzunlara perde açıyor. SineMardin, gösterim programında heryıl olduğu gibi genç sinemaya özel bir bölüm açıyor. İlk uzun metraj filmlerin gosterimlerinin yeralacağı bölümde, Tepenin Ardı (Emin Alper), Mar (Caner Arzincan), Ölü Bölgeden Fısıltılar (Fırat Çağrı Beyaz), Güzel Günler Göreceğiz (Hasan Tolga Pulat), İz-Reç (Tayfur Aydın), Semi (Refik Çakar), Bu Son Olsun (Orçun Benli), Anadilim Nerede (Veli Kahraman), Li Vir (Haco Cheko), Öngörüye Ağıt (Savaş Baykal), Ben Uçtum Sen Kaldın (Mizgin Müjde Arslan), Bir Varmış Bir Yokmuş (Kemal Uzun, Bülent İşbilen) ve Mikrofon (Ahmad Abdalla) yer alıyor. Gösterimler yönetmen ve oyuncuların katılımıyla gerçekleşecek.

Majid Majidi SineMardin’deGeçtiğimiz yıl Bahman Ghobadi’yi konuk eden SineMardin, bu yıl İran sinemasını dünyaya tanıtan ünlü yönetmen Majid Majidi’yi konuk edecek. Serçelerin Sesi, Cennetin Çocukları ve Baran filmlerinden oluşan özel gösterimlerde Mardin’li sinemaseverlerle buluşacak olan Majidi, dev bütçeli prodüksüyonunun çekimlerini yaptığı filminin setinden SineMardin’e katılacak.

İstanbul Film Festivali’nin galipleri Tepenin Ardı ve Yeraltı, yönetmenler Emin Alper ve Zeki Demirkubuz’un katılımıyla SineMardin’de

İstanbul Film Festivali’nde en iyi film ödüllü Emin Alper’in Tepenin Ardı ve En iyi yönetmen ödüllü Zeki Demirkubuz’un Yeraltı filmleri yönetmenlerinin katılımıyla Mardin’li sinemaseverlerle buluşacak.

SineMardin çocuk filmleri gösterimleriyle köy ve ilçeleri gezecek.

SineMardin, heryıl olduğu gibi sinemaya doğrudan ulaşma imkanı bulamayan genç ve çocuklar için özel bir gezici gösterim programı sunacak. Mardin Film Ofisi işbirliğiyle gercekleştirilecek olan SineMardin kapsamında geçen senelerde olduğu gibi bu sene de film analizleri, kurgu ve senaryo üzerine atölye çalışmaları yapılacak. Son yıllarda, teknolojik devrim yaşayan fotoğraf makineleriyle film çekimi üzerine bir de atölye programı gerçekleştirilecek.

SineMardin Mardin’li genç sinemacılar için destek fonu açıyor

SineMardin ve Mardin Film Ofisi işbirliğiyle oluşturulacak olan destek fonuna Mardin’de yaşayan genç sinemacılar film projeleriyle başvurabilecek. Kisa, belgesel ve uzun metraj film projelerinin başvuruları 31 Aralık 2012 tarihine kadar devam edecek.

SineMardin kapsamında gerçekleştirilecek olan bütün gösterimler ve etkinlikler halka açık ve ücretsiz olacak.

sinema