Mardin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Kokunun İzinde Mezopotamya Etkinliği 27 Eylül Tarihinde Yapıldı.


KOKUNUN iZINDE MEZOPOTAMYA:
MARDiN SERGiSi Mardin Müzesinde büyük bir coşku ile açılışı yapıldı. Sergi 27 Eylül-30 Ekim tarihleri arasında Mardin Müzesinde ziyaretçilerini ağırlamaya devam edecek.
Güzel kokular 8 bin yıldır gündelik hayatımızın vazgeçilmez unsurudur. Kutsal duman olarak tütsu ile başlayan macera günümüzde parfüm ile saltanatını sürdürmektedir: Tarih boyunca güzel kokular sağlıkta, güzellikte ve dahi ibadette kullanılmıştır.
Coğrafi konumu gereği Mardin, kokuları ile medeniyetlere şahitlik etmiştir. Bölgede yapılan arkeolojik kazı çalışmalarında birçok parfüm kabı ve kokulu krem kapları bulunmuştur. Mardin ve civarında doğum, düğün, cenaze ve yas gibi önemli dönemlerde koku ritüelleri görülmektedir İpek ve Baharat Yolu üzerinde yer alan coğrafya birçok kokulu bitkinin yayılmasına sebep olurken, farklı kültürlere ait koku ve kokulu maddelerin de bu topraklara gelmesi koku yelpazesini geliştirmiştir.
Mezopotamya tütsü konusunda oldukça gelişmiştir. Özellikle şeker kamışı ile yapmış olduklan karışımlar ile tütsülerin uzun sure muhafaza edilmesini saglamışlardır
WhatsApp Image 2023-09-28 at 08.37.52 (2).jpeg


WhatsApp Image 2023-09-28 at 08.37.51.jpeg

WhatsApp Image 2023-09-28 at 08.37.52.jpeg