Mardin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Savur’da Turizm Çalıştayı

Savur’da Turizm Çalıştayı
Savur İlçesi Savur  Kaymakamlığı ev sahipliğinde düzenlenen turizm çalıştayında, katılımcılar önce tarihi ve turistik alanları gezdi sonra alternatif Savur turizmini masaya yatırıldığı çalıştaya katılım sağlandı.
Savur Kaymakamlığının ev sahipliğinde, Artuklu Üniversitesi Turizm Fakültesi, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Tur Operatörleri, Seyahat acentaları Turizm derneklerinin katıldığı bir çalıştayda Kaymakam Muhammed Kaya, Savur İlçe Merkezinde oluşturdukları turizm alt yapısı ve Dereiçi köyünde gerçekleştirdikleri çalışmalar hakkında katılımcılara bilgi verdi, Savur’un, deresi ve piknik alanları ile bir yeşil kuşak, tarihi ve kültürel zenginlikleri ile görülmesi, gezilmesi ve konaklanması gereken bir ilçe olduğunu söyledi..
Moderatörlüğünü Mardin Kültür ve Turizm il Müdürü Elif Belkıs Baştürk’ün yaptığı; Savur Kaymakamı Belediye Başkan vekili Muhammed Kaya, Savur Belediyesi Başkan yardımcısı Gürkan Kaya, Mezopotamya BTK Yönetim Kurulu Başkanı Serdar BATURAY ve Bölge Profesyonel Turizm Rehberleri Odası adına Sabri Şahin çalıştayada ; Savur  ve Sürgücü’yü Mardin’in Karadeniz’i yapmak. Doğası ile serin ve rahatlatıcı bir atmosfer sunan Savur İlçesine Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında Mardin Turizminin aşırı sıcak nedeni ile yavaşlamasının önüne geçebilmek için Turizm destinasyon alanlarımız çeşitlendirmek. Savur ilçemizin de bu özelliği ile öne çıkartmak ve bu mevsimlerde gelen misafirlerimiz savur da konaklayabilir ve gün batımında doğru Mardin ve Midyat destinasyon alanlarını ziyaret edebilir. Savur tüm destinasyon merkezlerinin ortasında olduğu için yazın serin bol oksijenli yeşillikler içinde tarihi değerleri ile birlikte yeni destinasyon merkezimiz olmaya adaydır. Tur operatörlerine ve rehberlere planlanan yeni destinasyon alanları tanıtıldı. Konaklama ihtiyacının Ev pansiyonculuğu ve doğayı bozmayan otel yapılarak ihtiyacın giderilmesi önerildi. Öneriler dikkate alınacak ve çalışmalar bu yönde ilerleyecek.
WhatsApp Image 2023-06-15 at 11.41.53.jpeg
WhatsApp Image 2023-06-15 at 11.41.54 (1).jpeg
WhatsApp Image 2023-06-15 at 11.41.54.jpeg
WhatsApp Image 2023-06-15 at 11.41.55 (1).jpeg